Bir ileti yazmak var, bir de dijital içerik üretmek

Bugün 1 Mayıs. Malum, 1 Mayıs’ı kutlamak Türkiye’de yasak. Buna bir tepki olarak (ya da bunun bir etkisi) gün boyu sosyal medyada #1Mayıs paylaşımları aktı durdu. Kimi olay yerinden bildirdi, kimi yalın bir ifadeyle kutladı. Şiirler, şarkılar, fotoğraflar, anılar… Müze dünyasından iki kurum da 1 Mayıs kutlamalarına katılanlar arasındaydı; SALT ve Pera Müzesi.

İkisinin mesajlarını yan yana koyduğumda çok net bir fark çıktı ortaya; biri ileti yazmış, diğeri içerik oluşturmuş.

Kurumsal olarak özel bir günü kutlamak, (isterse uluslararası ya da milli, isterse dini bir bayram olsun, fark etmez) biraz mahiyet istiyor sanki. Yaratıcılıktan değil, içerikten bahsediyorum burada.

Bana sorarsanız Pera Müzesi, hashtag kullanılmadan, çift dilli yazılan kutlama mesajıyla onlarca #1Mayıs mesajının arasında kaybolmuş. (Bu mesajı neden sadece Twitter’da paylaştıklarını anlayamadım, o da ayrı bir soru işareti.)

1 Mayıs İşçi Bayramı Kutlu Olsun! / Happy International Workers’ Day!

— Pera Müzesi (@PeraMuzesi) May 1, 2015

Öte yandan SALT, dijital içerik üretmenin sadece ileti yazmaktan ibaret olmadığını gösterir nitelikte, 1 Mayıs ile ilgili bilgi paylaşmış; daha önce düzenledikleri Duvar Resminden Korkuyorlar sergisinde yer alan kartpostallar ve SALT Araştırma bünyesinde bulunan konuyla ilgili kitaplar. Böylelikle de kurumlarında bulunan bilgiyi yeniden dolaşıma sokmuşlar. 

SALT Araştırma’da bu hafta öne çıkan kitaplar, 1980 yılı öncesi kent ve toplumsal mücadele ilişkisi bağlamında 1 Mayıs…

Posted by SALT Online on Friday, May 1, 2015

DİSK’in 10. yılı için Gürsel Yontan ve Sadık Karamustafa’nın tasarladığı 1 Mayıs kartpostalları. Artşiv: Dilek Demirci (…)

 

Tabii burada şöyle de kritik bir soru çıkıyor ortaya; kurumda o günle ilgili herhangi bir materyal yoksa hiç mi kutlama mesajı yazmasın? Önce, tabii yazsın diye düşündüm. Sonra bilemedim. Söyleyecek net bir sözü yokken kurumun (ve dahi herhangi bir bireyin), sosyal medyayı saran gündemle ilgili mesaj yazma endişesine kapılmadan sessiz kalması daha doğru olur belki de. Ya da arşivlerden bir fotoğraf eklenebilir, o güne özel hazırlanan bir görsel ile zenginleştirilebilir ileti. Biraz düşünmek ve hazırlanmak sanırım önemli olan. Çünkü şu bir gerçek ki, sosyal medyada esas olan ileti yazmak değil, mesaja uygun dijital içerik üretmek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.