Göçmen kadınlar çalışma gruplarını oluşturdu

Haziran ayında tanışma toplantısı yapılan, Frankfurt Göçmen Kadınlar Birliği Bibliothek der Alten Projesi için Frankfurtlu göçmen kadınlar bu Pazar yine bir araya geldi. Proje hakkında konuşmaya başlamadan önce dernek gündemini değerlendiren kadınlar, Kobaneli kadınlara yardım çalışmalarına hızlı bir şekilde başlamaya ve bu çalışmanın ilk adımı olarak da toplantıda ikram edilen yiyecek-içeceklerin gelirini Kobaneli kadınlar için oluşturan bağış fonuna aktarmaya karar verdiler.  İki bölüm halinde tasarlanan toplantının ilk bölümünde çalışma grupları ve grupların sorumluları tanıtıldı, yürütülecek çalışmalar hakkında bilgiler verildi, çalışma gruplarının listeleri oluşturuldu ve ikinci bölümde Zahide Yentur’un yürütücülüğünü üstlendiği yaratıcı drama çalışması yapıldı.

GKB-BdA-1

Kadınlar, aralarında yaratıcı yazarlık, bir senelik çalışmaların dokümantasyonu, belgesel film çekimi, on yıllık arşiv hazırlığı, hatıra defteri tasarımı, koro çalışmalarının kaydı, el işi ve resim kurslarının bulunduğu çalışma gruplarından ilgi duyduklarının katılımcı listesine adlarını yazdılar. Frankfurtlu göçmen kadınlar Bibliothek der Alten projesinde Almanya’nın farklı bölgelerinde kadın hakları için mücadele eden arkadaşlarını da unutmuyor. 2015 yılının derneğin 10. yılına denk gelmesi sebebiyle bir de “10. Yıl Filmi” hazırlamaya karar verildi. Bu projede, her bölgenin kendi çalışmalarını anlatacağı bir video hazırlaması ve bu videoların tek bir yerde birleştirilmesi hedefleniyor. Detayları konuşmak üzere  en yakın zamanda her bölge ile tek tek iletişime geçilecek.

DSC_0206_Fotor

DSC_0209_Fotor

Toplantının ikinci bölümünde yer alan yaratıcı drama çalışması büyük bir neşe içinde geçti. Gruplara ayrılan kadınlar aralarından seçtikleri modeli renk renk kumaşlarla giydirerek birer kadın tipi yarattılar ve yarattıkları kadın tiplerini anında ürettikleri hikâyelerle anlattılar; köy ağasına olan borcunu ödemek için Almanya’ya gelen işçi kadın, köyü yakılan ve bütün ailesini kaybeden mülteci Kürt kadını, Osmanlı hareminden bir cariye ve Almanya’ya gelin olarak gelen saf genç kız ve onun sert kayınvalidesi kadınların yarattıkları tipler arasındaydı.

DSC_0234_Fotor

DSC_0241_Fotor

DSC_0244_Fotor

Önümüzdeki günlerde çalışma gruplarının toplantı gün ve saatleri belirlenecek ve her grup yapacağı ilk toplantıda yürüteceği projenin detaylarını tartışarak, kendi toplantı zaman çizelgesini oluşturacak. Şüphesiz çalışma gruplarının kapısı bütün göçmen kadınlara her zaman açık! Bugünkü toplantıyı kaçıran kadınlar da istedikleri zaman ilgi duydukları bir çalışma grubuna katılabilirler.

DSC_0265_Fotor

DSC_0251_Fotor

2 Kasım Pazar günü saat 11:00’de Bibliothek der Alten’i yerinde görmek ve daha önce tamamlanan projeleri incelemek için Historiches Museum Frankfurt’u ziyaret ediyoruz. Bu ziyaretten sonra yeni ve yaratıcı fikirlerin de çıkacağına eminim!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.