#LEGOMuseums across the UK

(pls. scroll down for English.)

Mart 2014’te, William Cullen tarafından, yeni bir blog projesi başlatıldı: #LEGOMuseums. Lego fotoğraflarının yer aldığı bu müze blogunun amacı legolarla müzeleri ziyaret etmek, çekilen fotoğraflar eşliğinde müzeyi tanıtmak ve insanları (özellikle de çocukları) müzeleri gezmeye özendirmek.

Blog projesinde Cullen İngiltere’deki müzeleri geziyor. Bir başkası da bir başka şehirdeki müzeleri… Bir başkası bir başka şehir… Böyle böyle çoğalıp #LEGOMuseums etiketi altında Twitter’da çeteyi kuruyorlar.

Bir Lego ya da başka bir maskot da sizin müzenizi gezebilir… Sergi salonlarından haberler bildirdiği gibi, kimsenin girmediği yerlere de girebilir, arşivleri ve depoları inceleyebilir.

Aşağıda, Cullen’ın the British Museum ziyaretinden fotoğrafları görebilirsiniz!

legomuseums-3

 

Will the Great Court’da geziyor. // Will walking through the Great Court. 

legomuseums-2

 

Will Aydınlanma Dönemi odasında kitap okuyor. // Will reading some books in the Room of Enlightenment

 

legomuseums-1

William the British Museum’u geziyor. // William going into the British Musuem. 

William Cullen founded a new blog project on March 2014; #LEGOMuseums. This blog, consisted of Lego photos, aims to attract more people (especially children) to museums by presenting museums via taken photos. 

In the framework of this blog project Cullen visits the museums in the UK. Another one visits museums in another city… Another one and another city… In this way they come together with #LEGOMuseums hashtag on Twitter. 

Above, you can find the photos from his visit to the British Museum!

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *