Museum Selfies

Alli Burness kendini, sık sık seyahat eden ve müzeler üzerine yazılar yazan kişi olarak tanımlıyor. Farklı müze projelerinde içerik geliştirici olarak görev alan Alli, Avustralya, Avrupa ve Güney Amerika’daki müze seyahatleri sırasında Museum Selfies (Müze Özçekimleri) projesini geliştirmiş.

Alli Burness is a traveling museum writer. She works in various projects as content developer and during her travels in Australia, Europe and South America, she develops the idea of Museum Selfies project.

museum-selfies-1

 

Son zamanlarda hızla popülerleşen selfie – özçekim fotoğrafların müzelerdeki yansımalarını Tumblr sayfasında bir araya getiren Alli, aynı zamanda bu popülerleşme sürecini incelediği bir yüksek lisans çalışması da yürütüyor.

She gathers together recently popularized selfies in museums on Tumblr, and also conducts a MA research through interrogating the popularization of museum selfies. 

 

Müze özçekimlerine bakmak. Sanat, özçekimler için duvar kâğıdı haline mi geldi?

Looking at the museum selfie. Has art become wallpaper for selfies?

 

Müze özçekimleriyle birlikte müzelerde çekilen Vine kısa videolarını da inceleyen Alli, sosyal medyanın son yıllardaki fenomen oluşumları üzerine odaklanarak müze ziyaretçi davranışlarına çok spesifik bir açıdan yaklaşıyor.

In addition to museum selfies, Alli reviews Vine short video shots in museums, and by focusing on popular social media platforms, she approaches to museum visitor behaviours in a very narrow angle of view. 

museum-selfies-2

Eserlerin kendi özçekimleriymiş gibi kurgulanan fotoğrafları, ziyaretçilerin özçekimlerinden daha eğlenceli buldum ben. Suratlarına farklı bir ifade (insani bir ifade) gelmemiş mi gerçekten?

I find the artworks’ selfiesmore entertaining rather than visitor selfies. Don’t their faces have a different (human) expression now?

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.